کلینیک صدف
مرکز تخصصی پوست ، لیزر و پیوند مو
تحت نظارت دکتر گیتا فقیهی
عربیدوسه

عوامل ایجاد کننده آسیب به موها

تاریخ انتشار : 1396-04-12

عواملی آسیب و خشکی موها
مقاله ای که در ادامه خواهیم خواند به بررسی عوامل مختلفی که موجب آسیب رسانی به موها میگردد از نظر خانم دکتر گیتا فقیهی استاد گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان میپردازد.
 

خشکی پوست و مو یک مشکل رایج است. از نظر زیبایی، موی خشک مات به نظر می رسدوبراقیت خود را از دست داده و همچنین شادابی خود را از دست می دهد. هیچکس از خشکی پوست و مو در امان نیست و این مشکل بسیاری از افراد را بدون توجه به سن، جنس و نوع پوست درگیر می کند.
مو در اثر خشکی به شدت آسیب می بیند. در مواردی حتی مو می تواند در ریشه چرب و در ساقه و انتها خشک باشد.به هر ترتیب اگر خشکی بطور مناسب درمان نشود، در همه موارد، می تواند منجر به تخریب گسترده به همراه شکستن ساقه ی موها شود.ایجاد موهای خشک، می تواند توسط عوامل بسیار گسترده ای آغاز شود. علت هرچه که باشد نتیجه یک چیز است، از دست رفتن رطوبت ساقه موها، این موجب شکنندگی  موها می شود. هنگامی که موها شکننده اند به این معنی است که ساقه ی مو تخریب شده و بسیار مستعد آسیب است و بنابراین موها به آسانی و بدون فشار زیاد می شکنند
خشکی پوست سر، با خارش، پوسته پوسته شدن و گاهی اوقات با افزایش میزان ریزش مو مشخص می شود.در حالی که دلیل نهایی ، کاهش در مقدار مناسب چربی های مو وسطح پوست سر می باشد. دلایل متعددی برای این وضعیت وجود دارد. بسیاری از دلایل را میتوان به راحتی جلوگیری کرده و همه عوامل را می توان با سهولت نسبی درمان کرد. چربی موجود در پوست سر و مو توسط غدد سباسه ترشح میشود برای حفظ تعادل چربی طبیعی در مو و پوست سر لازم است.هنگامی که مقدار زیادی از این چربی های طبیعی به دلایل مختلفی وجود نداشته باشند، مو شکننده می شود و پوست سر خشک و پوسته پوسته می شود.
استفاده از شامپوهای کف زای غلیظ (harsh) یکی از شایع ترین دلایل برای توسعه خشکی پوست سر است. اساسا مواد شیمیایی موجود در برخی شامپوها باعث حذف بیش از حد چربی طبیعی مو و پوست سر میشود، در نتیجه باعث خارش و پوسته پوسته شدن پوست سر و مو می شود که باعث از بین رفتن جلا یا حالت طبیعی مو میشود.آب سخت ( آبی که دارای املاح معدنی زیاد برای مو می باشد) نیز ممکن است باعث خشکی پوست سر شود. حتی اگر ازشامپوئی برای موها و پوست سر خشک شما تجویز شود، اگر با آب سخت استفاده شود آن نیز موثر واقع  نخواهد شد.برای جلوگیری از سختی آب لازم است آب تصفیه شود و برای اینکار می توانید بر روی دوش فیلترهایی برای حذف برخی از املاح معدنی نصب کنید. این کار اجازه بازگشت سطح طبیعی از چربی را در طول زمان به پوست سر می دهد. رژیم غذایی همچنین می تواند نقش موثری دربرطرف کردن خشکی پوست سر داشته باشد.

استفاده از اسیدهای چربی ضروری ،امگا3
غدد سباسه نیاز به مواد مغذی مناسب برای انجام وظایف خود دارند. اگر مواد مغذی به بدن نرسد غدد سباسه چربی تولید نمی کنند و در نتیجه باعث خارش پوست سر و خشکی مو می شود.یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در ریزش مو، مواد شیمیایی مضر است که به منظور تحریک مو در تونیک های ضد ریزش موی موجود در بازار وارد می شوند.
از جمله عوامل خشکی موها بطور فهرست وار می توان به موارد زیر اشاره کرد :
1-علل ارثی و ژنتیکی (نژاد سیاه عموما موهای خشک و وز دارند)
2-آرایش بیش از حد موها(استفاده از ژل ،تافت ،اسپری،اتو مو و رنگ موبه میزان زیاد  ویا فر کردن که موها را تحت تاثیر مواد شیمیایی بسیار مضر قرار می دهد. استفاده بیش از حد حرارت مثل سشوار موها را به شدت خشک می نماید
3-آسیب های محیطی :
دماهای خیلی بالا و خیلی پائین می توانند بافت مو را تحت تاثیر قرار دهند. قرار داشتن طولانی مدت در معرض آفتاب و باد می تواند منجر به خشکی موها شود. کلری برای موها بسیار خطرناک است بنابراین هنگام شنا دراستخر های حاوی کلرباید بسیار مراقب باشید. آب های شور و دارای مقدار زیاد مواد معدنی و نیز مواد شیمیایی مضر نیز موها را خشک می کنند.
4-استفاده از شوینده های سولفاته
5-استفاده از تونیک های دارای الکل
6-عدم نوشیدن آب کافی
7-استفاده از محصولات با پایه ی غیر از آب،نظیر چربی و روغن و...
8-آسیب مکانیکی ناشی از دستکاری زیاد،کشیدن موها با کش،گیره فلزی و...
9-استفاده از آب های با سختی بالا
سختی آب با میزان کلسیم آن تعیین می شود و این عنصر یکی از دلایل مهم خشکی موهاست که به دو شکل در خشکی موها موثر است :
9-1-کلسیم رطوبت را از موها جذب کرده و موجب سبک شدن آنها میشود. کلسیمی که بر روی پوست سر جمع می شود می تواند موجب پوسته پوسته شدن و ایجاد شوره شود.
9-2-کلسیم می تواند با رسوب در دهانه ی فولیکول موجب خفه شدن فولیکول ها و مرگ آنها شود. این حتی می تواند جلوی رشد مجدد موهای جدید را نیز بگیرد.
10- شستشوی بیش از حد موها
درماتیت  تماسی " (contact dermatitis ) در پوست سر هنگامی ایجاد می شود که پوست در اثر حساسیت به محصولات بهداشتی پوست، دچار خشکی، التهاب و خارش می شود. 
همچنین خشکی پوست سر می تواند در اثر " التهاب شوره ای "(seborrheic dermatitis ) ایجاد شود که پوست چرب وخارش دار است. در این عارضه، پوست قرمز و چرب با تکه های پوسته ی سفید یا زرد و خشک پوشیده شده است که در نهایت منجر به شوره می شود.

عوامل درونی خشکی موها :
1-سن و یائسگی :
باعث ایجاد تغییراتی در مقادیر هورمون های تولید شده در بدن می گردند. اثرات جانبی رایج آن شامل خشکی موها و حتی ریزش موست.حاملگی نیز سطوح هورمون ها را تحت تاثیر قرار داده و می تواند منجر به ایجاد موهای خشک تا اتمام حاملگی و تثبیت مقادیر هورمون ها گردد. باید در نظر داشت که خشکی موها می تواند نشانه ای از وجود یک بیماری در بدن باشد.
2-تغذیه ی بد :
رژیم غذایی ناکافی ، مشکلات گوارشی و بیماری ها تاثیر گذارند.

3- Anorexia nervosa
که یک اختلال روانی است که شخص در آن برای کاهش وزن از خوردن غذا امتناع می کند که منجر به ایجاد کمبودهای تغذیه ای و در نتیجه خشکی موها می گردد.

4-سندرم Menkes :
این سندرم ( که به آن بیماری موهای فلزی، سندرم موی فر خورده ی Menkes و بیماری موهای فرفری نیز می گویند. ) یک بیماری بسیار جدی است که در اثر اختلالات ژنتیکی ایجاد می شود. در این اختلال سلول های بدن نمی توانند مقدار مناسب مس جذب کنند.میزان پائین مس ساختار استخوان ها ، پوست، مو، عروق خونی و اعصاب را تحت تاثیر قرار می دهد. موی خشک تنها یک نشانه ی کوچک اما قابل توجه سندرم Menkes است.

5-کم کاری غده ی پاراتیروئید :
غدد پاراتیروئید به کنترل جذب و دفع کلسیم توسط بدن کمک می کند. کم کاری پاراتیروئید یک اختلال درون ریز است که در آن غدد موجود در ناحیه ی گردن به اندازه ی کافی هورمون پاراتیروئید ترشح نمی کنند. این اختلال می تواند در اثر آسیب به غدد در طی جراحی های سر و گردن ایجاد شود. علائم شامل پوست و موی خشک ، کاتاراکت، گرفتگی عضلانی و اسپاسم عضلات است.

6-کم کاری غده ی تیروئید :
در این عارضه غده ی تیروئید پروانه ای شکل موجود در ناحیه ی جلوی گردن، به اندازه ی کافی هورمون ترشح نمی کند. موهای خشک تنها یک تغییر فیزیکی ناشی از این اختلال در بیمار است. از علائم دیگر می توان به چاقی، خستگی، بیحالی ، ضعف و دردهای عضلانی یا مفصلی اشاره کرد.

7- تغییرات هورمونی شدید می تواند منجر به خشکی پوست سر شود.

8-کمبود ویتامین ها
ویتامین های گروه B و همچنین روی (Zn ) آب و هوا می تواند خشکی پوست سر را بهبود دهد یا آن را در برابر خشکی تحریک کند. دمای بیش از حد، نور شدید آفتاب و شرایط آب و هوایی خشک، در خشکی پوست سر نقش دارند. موهای خشک در نگاه اول ، حالت مات دارند . بدون درخشندگی به نظر می رسند و وقتی آنها را لمس میکنید، حالت زبر و غیر قابل انعطاف دارند.هنگام برس زدن، خوب حالت نمی گیرند و به صورت وز وز در می آیند.

شما عزیزان میتوانید برای بهره مندی ازخدمات و مشاوره رایگان این کلینیک همه روزه از ساعت 9 صبح الی 20 با همکاران ما جهت هماهنگی و حضور با شماره های 03132240827 و 03132240828 تماس حاصل نمایید.


تزریق ژل

از تزریق ژل برای افزايش حجم لب، گونه،چانه و رفع خط اخم و خنده استفاده می شود. برای خط اخم كه با بوتاكس برطرف نميشود با تزريق ژل،بلافاصله ...

اطلاعات بیشتر

لیزر فرکشنال

زیبایی وجوانی موهبتی است که بشر همیشه خواهان آن بوده است وبه روشهای مختلف پس از ظهور میانسالی در جهت بازگرداندن شادابی و جوانی به چهره ...

اطلاعات بیشتر

کاشت ابرو

کاشت ابرویک روش درمانی به شدت هنری است.کاشت ابروبا موی طبیعی روشی کارآمد برای ترمیم دائمی رشد مو در ناحیه ابرو محسوب میشود، ...

اطلاعات بیشتر

لیفت نخ

تکنیک جوانسازی با نخ موجب می‌شود تا پوست کشیده‌تر، جوان‌تر، هموارتر و شفاف‌تر شود. چین‌وچروک‌ها محوشده، منافذ پوست ریزتر و باریک‌تر ...

اطلاعات بیشتر

کاشت مو

داشتن موهایی پر با خط رویش در جلوی سر معیاری از جوانی محسوب می شده است. به همین دلیل با ظهور اثار کم پشتی و عقب رفتن خط رویش به دنبال درمان ...

اطلاعات بیشتر

لیزر کیوسوئیچ

از بین بردن یا کمرنگ کردن لک صورت ایجادشده به دلیل افزایش سن میتواند در بهبود اعتماد به نفس یک فرد اثر به سزایی داشته باشد. کارآمدترین روش ...

اطلاعات بیشتر

لیزرموهای زائد

لیزر موهای زائد باعث می شود تا پوست زیبا و نرم تری نسبت به گذشته داشته باشید و علاوه بر این از روش های موقتی مانند استفاده از ژیلت و تیغ ، موم...

اطلاعات بیشتر

میکرونیدلینگ

میکرو نیدلینگ متدی جدید در درمان ضایعات پوستی وزیبایی است که نتایج درخشانی رادردرمان بدست آورده است.این روش باعث بالارفتن غلظت ...

اطلاعات بیشتر

مو

پوست

جوانسازی