کلینیک صدف
مرکز تخصصی پوست ، لیزر و پیوند مو
تحت نظارت دکتر گیتا فقیهی
عربیدوسه

رفع غبغب

تاریخ انتشار : 1397-06-01

اگر به دنبال راهی برایدرمان غبغب(با نتایج سریع، بدون درد و نیاز به بستری شدن در بیمارستان) هستید، بهتر است بدانید که نسبت به روشهای قدیمی مانند ورزش کردن و رژیم گرفتن، راههای ساده تر و کاربردی تری نیز وجود دارند.

علت داشتن غبغب چیست؟
هرچند داشتن غبغب، بیشتر در بین افراد چاق شایع است، اما ممکن است افرادی که ورزش میکنند و بدن ورزیده ای دارند نیز به این مشکل دچار شوند. چرا؟ همه چیز به استخوانبندی شما، نقاطی که بدن شما در آن رسوبات چربی را ذخیره میکند و میزان شل شدگی و افتادگی پوست شما بستگی دارد.
همچنین همانطور که سن شما بالا میرود، به عنوان یکی از نشانه های پیری، پوست زیر چانه شل میشود وغبغب تشکیل میشود. همانطور که میدانید با بالا رفتن سن تغییرات زیادی در پوست ما ایجاد میشود و پوست خاصیت ارتجاعی خودش را از دست میدهد. کاهش خاصیت ارتجاعی پوست موجب افتادگی و شل شدگی پوست میشود. بنابراین حتی در صورتی که وزن شما مناسب باشد نیز ممکن است بر اثر بالارفتن سن، علاوه بر چین و چروکهای صورت، به مشکلِ داشتن غبغب نیز بربخورید.

روشهای رفع غبغب
قطعا مانند تمامی مسائل مربوط به زیبایی، در مورد مشکلاز بین بردن غبغب نیز لازم است روشهای درمانی مناسب برای هر شخص به طور خاص ارزیابی شوند. یک جراح پلاستیک آموزشدیده و مجرب، بهترین شخصی است که میتواند در این زمینه به شما کمک کند و پس از ارزیابی وضعیت شما بهترین راه حل را به شما پیشنهاد دهد. برای درمان ورفع غبغب راههای مختلفی وجود داردکه در ادامه با آن آشنا میشویم:

لیپوساکشن
لیپوساکشن یکی ازراههای از بین بردن غبغب است. این روش به خاطر قابلیتهای بالایی که در از بین بردن چربیها و فرم دادن دوباره به بدن دارد، به عنوان یکی از راه حلهای موثر برای درمان غبغب، شناخته میشود. در روش لیپوساکشن، کاری که انجام میشود این است که چربی که باعث پرشدن و شکل گیری غبغب شده است، برداشته میشود. برای برداشتن غبغب با ایجاد یک برش بسیار کوچک در زیر چانه، سر دستگاه لیپوساکشن وارد این ناحیه میشود و چربیهای اضافی زیر فک را بیرون میکشد و موجب فرمدهی بهتر به خطوط فکی صورت بیمار میشود.

اولتراسوند (هایفوتراپی)
هایفو (HIFU) یا امواج متمرکز اولتراسوند با شدت بالا، یکی از بهترین و ایمنترین راههای برداشتن غبغب برای تمامی افراد میباشد. مقرون به صرفه بودن و نتایج موثر این تکنولوژی موجب محبوبیت بالای آن در بین تمامی افرادی شده که به دنبال ظاهری جوانتر و شاداب تر هستند. این روش که در مطب یا کلینیک پزشک قابل انجام است، برای افرادی که پوست آنها تا حد متوسطی افتادگی دارد مناسب میباشد. یکی از روشهای درمان با اولتراسوند،هایفو غبغب میباشد که روشی غیرجراحی و غیرتهاجمی است که ظرف یک دورهی دو تا سه ماهه موجب رفع افتادگی پوست و تولید کلاژن در پوست میشود. هرچندروش هایفوتراپی نمیتواند به طور کامل جایگزین روش جراحی باشد اما این روش میتواند در موارد افتادگی خفیف پوست بسیار موثر و مفید باشد.

رادیوفرکوئنسی (REFIRME)
یکی دیگر از روشهای غیر تهاجمی و غیرجراحی غبغب، روش ReFirme میباشد. بر اساس این حقیقت که گرما میتواند موجب فعل و انفعالاتی در پوست و بر طرف شدن افتادگی پوست شود، در این روش از امواج رادیوفرکوئنسی و انرژی نوری برای گرم کردن سلولهای موجد در لایه ی درم در پوست استفاده میشود. این روش که کاملا بدون درد است، میتواند در بالا کشیدن پوست در ناحیه خطوط فک و رفع غبغب و ایجاد ظاهری جوانتر بسیار موثر باشد. معمولا برای رسیدن به بهترین نتایج، روشهای رادیوفرکوئنسی، IPL و لایهبرداری ملایم با لیزر با هم ترکیب میشوند و همزمان طی یک جلسه انجام میشودند.

جراحی
در افرادی که میزان افتادگی و شل شدگی پوست زیر چانه متوسط یا شدید باشد، ممکن است برای رسیدن به نتایج دلخواه و فرم دادن پوست ناحیه زیر چانه وخطوط فکی، نیاز به انجام جراحی غبغب باشد. گاهی اوقات شکل گیری غبغب به خاطر تحلیل رفتن ماهیچه های پلاتیسمای صورت است که باعث افتادگی پوست در ناحیه زیر چانه میشود. همچنین گاهی اوقات در زیر این عضلات لایه های چربی شکل میگیرد که باعث بزرگتر شدن غبغب میشود. برای رفع این مشکل جراحی پلاتیسماپلاستی انجام میشود که طی آن، لایه های چربی تشکیل شده در این نواحی برداشته میشوند، ماهیچه های پلاتیسما به یکدیگر متصل میشوند و توزیع پوست در ناحیه گردن اصلاح میشود.
در صورتی که علاوه بر پوست گردن، علاوه برجراحی غبغب تمامی پوست صورت نیز دچار شل شدگی و افتادگی شده باشد، جراحی لیفت صورت و گردن انجام میشود. با انجام جراحی لیفت کامل صورت و گردن، پزشک شما میتواند به طور همزمان ماهیچه ها ی صورت و گردن را بالا بکشد.

تزریق داروهای حلال چربی
تزریق داروهای حل شونده در چربی در ناحیهی غبغب یکی دیگر از روشهایی است که میتواند در رفع چربیهای ناحیه غبغب موثر باشد. در حال حاضر ماده ی تزریقی با نام ATX-101 بدین منظور و به طور ویژه برای تزریق در ناحیه ی زیر چانه و غبغب تولید شده و در حال آزمایش است. انتظار میرود که در آینده نزدیک بتوان توسط این روش و با تزریق ماده ی حلال چربی در ناحیه زیر چانه، جربیهای این ناحیه را از بین برد.

روشهای درمانی جایگزین
داشتن سبک زندگی سالم: که شامل رعایت رژیم غذایی سالم برای پیشگیری از تشکیل لایه های چربی اضافی در بدن میشود. رعایت رژیم غذایی قطعا میتواند احتمال شکل گیری غبغب را کاهش داده و در صورتی که غبغب دارید، اندازه ی آن را کاهش دهد.

ورزش:
این مورد هم شامل ورزشهای کلی برای کاهش وزن بدن و هم ورزشهای مخصوص برای تقویت ماهیچه های ناحیه چانه میشود تا بتوانید از این طریق از دست غبغب خود خلاص شوید.
حفظ وضعیت صحیح بدن:
قرار نگرفتن فک ها روی هم به صورت صحیح و یا شل گرفتن فک باعث میشود که عضلات چانه و فک و گردن ضعیف شوند. سعی کنید همیشه در حالتی صحیح بنشینید، کمر خود را صاف کنید، شانه هارا عقب نگه دارید، و سر خود را به شکل صحیح نگه دارید و عضلات خود را شل نگیرید تا بدین طریق از شکل گیری غبغب پیشگیری کنید.
درمانهای خانگی:
روشهای درمانی بسیار زیادی وجود دارند و زملن زیادی است که مردم از آنها استفاده میکنند و آنها را برای رفع غبغب توصیه میکنند، به طور مثال: جویدن آدامس بدون قند یا استفاده از سفیده ی تخم مرغ.

شما عزیزان میتوانید برای بهره مندی ازخدمات و مشاوره رایگان این کلینیک همه روزه از ساعت 9 صبح الی 20 با همکاران ما جهت هماهنگی و حضور با شماره های 03132240827 و 03132240828 تماس حاصل نمایید


تزریق ژل

از تزریق ژل برای افزايش حجم لب، گونه،چانه و رفع خط اخم و خنده استفاده می شود. برای خط اخم كه با بوتاكس برطرف نميشود با تزريق ژل،بلافاصله ...

اطلاعات بیشتر

لیزر فرکشنال

زیبایی وجوانی موهبتی است که بشر همیشه خواهان آن بوده است وبه روشهای مختلف پس از ظهور میانسالی در جهت بازگرداندن شادابی و جوانی به چهره ...

اطلاعات بیشتر

کاشت ابرو

کاشت ابرویک روش درمانی به شدت هنری است.کاشت ابروبا موی طبیعی روشی کارآمد برای ترمیم دائمی رشد مو در ناحیه ابرو محسوب میشود، ...

اطلاعات بیشتر

لیفت نخ

تکنیک جوانسازی با نخ موجب می‌شود تا پوست کشیده‌تر، جوان‌تر، هموارتر و شفاف‌تر شود. چین‌وچروک‌ها محوشده، منافذ پوست ریزتر و باریک‌تر ...

اطلاعات بیشتر

کاشت مو

داشتن موهایی پر با خط رویش در جلوی سر معیاری از جوانی محسوب می شده است. به همین دلیل با ظهور اثار کم پشتی و عقب رفتن خط رویش به دنبال درمان ...

اطلاعات بیشتر

لیزر کیوسوئیچ

از بین بردن یا کمرنگ کردن لک صورت ایجادشده به دلیل افزایش سن میتواند در بهبود اعتماد به نفس یک فرد اثر به سزایی داشته باشد. کارآمدترین روش ...

اطلاعات بیشتر

لیزرموهای زائد

لیزر موهای زائد باعث می شود تا پوست زیبا و نرم تری نسبت به گذشته داشته باشید و علاوه بر این از روش های موقتی مانند استفاده از ژیلت و تیغ ، موم...

اطلاعات بیشتر

میکرونیدلینگ

میکرو نیدلینگ متدی جدید در درمان ضایعات پوستی وزیبایی است که نتایج درخشانی رادردرمان بدست آورده است.این روش باعث بالارفتن غلظت ...

اطلاعات بیشتر

مو

پوست

جوانسازی