منو اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند ، بلوک آ ، طبقه سوم ، کلینیک صدف - تلفن : 8 - 32240827 | 32214564

علت جوش در صورت

اصول طب سنتی چینی و آیورودا، ادعا می‌کنند آکنه‌ی روی گوش حاکی از مشکلات کلیوی و آکنه‌ی گونه نشانه‌ی مشکل کبدی است، اما شواهد علمی کمی در این رابطه موجود است. در مقاله‌ی زیر می خواهیم با کمک شواهد علمی، ارتباط بین بروز آکنه در نقاط مشخصی از پوست و بیماری‌های خاص را بررسی کنیم.

وجود جوش در رستنگاه مو

به نحوه‌ی مراقبت از موی خود دقت کنید. اصطلاحاً به جوش‌های اطراف رستنگاه مو و روی پیشانی آکنه‌های پمادی نیز می‌گویند. پمادهای حالت دهنده‌ی مو اغلب محصولات روغنی ِغلیظ و معدنی هستند. این ترکیبات از خروج چربی طبیعی (سبوم) از فولیکول‌های مو جلوگیری می‌کنند. این انسداد منافذ پوست، علت جوش صورت در ناحیه رستنگاه مو است.

اگر به صورت مداوم شاهد جوش در رستنگاه موی خود هستید، بهتر است مصرف پماد مو را متوقف کنید، یا بعد از مصرف آن صورت خود را بشویید و از شامپوهای شفاف کننده و پاک کننده‌ی عمقی استفاده کنید. افزون بر این، محصولاتی در بازار وجود دارند که غیر کومدون زا (غیر آکنه زا) هستند.

هنگام استفاده از اسپری مو، پوست خود را با دست یا دستمال کوچک بپوشانید.

درمان جوش در رستنگاه مو

برای از بین بردن آکنه‌های رستنگاه مو موارد زیر را انجام دهید:

از محصولاتی استفاده کنید که غیر کومدون‌زا و فاقد کره کاکائو، رنگ و قطران باشد.
برای پاک کردن منافذ و از بین بردن باقی مانده‌ی محصولات مراقبت از مو، از شامپوی تمیزکننده‌ی عمقی کمک بگیرید.
هنگام استفاده از شامپوی خشک یا اسپری مو صورت خود را با دست یا دستمال کوچک بپوشانید.

وجود جوش روی گونه

تلفن همراه و رو بالشی‌های خود را بررسی کنید. باکتری اشرشیا کلی (E.coli) و انواع باکتری‌های دیگر نه فقط در مدفوع بلکه بر تلفن همراه نیز وجود دارند. در واقع، زمانی که از گوشی تلفن همراه استفاده می‌کنید، باکتری‌ها بر پوستتان پخش می‌شوند. همین امر احتمال بروز آکنه را بیشتر می‌کند.

اگر با جوش زدن یک طرف صورتتان به طور مداوم رو به رو هستید، احتمالاً علت جوش صورت در این حالت، آلودگی تلفن همراه و رو بالشی یا عادت به لمس کردن صورتتان است.

پاک کردن گوشی تلفن همراه به صورت مرتب با دستمال مرطوب ضدعفونی کننده به کاهش جوش کمک می‌کند. اگر به دلیل کار خود به طور مداوم از تلفن همراه استفاده می‌کنید، می‌توانید از هدست بلوتوث استفاده کنید.

درمان جوش روی گونه

برای از بین بردن آکنه‌ی گونه کارهای زیر را انجام دهید:

تلفن همراه خود را قبل از هر بار استفاده ضدعفونی کنید.
تلفن را با خود به دستشویی و حمام نبرید.
روبالشی خود را حداقل یک بار در هفته عوض کنید.

بررسی و علت جوش و آکنه صورت

جوش روی خط فک و چانه؛ مشکلات هورمونی!

برای این نوع آکنه نقشه‌ی آکنه صورت بسیار دقیق است. علت جوش‌ صورت در ناحیه فک و چانه اغلب، تغییرات هورمونی است. بروز جوش در این نواحی، نشانه‌ی اختلال سیستم غدد درون ریز است. این اتفاق معمولاً به دلیل ترشح بیش از حد آندروژن پیش می‌آید.

ترشح بیش از حد آندروژن، غده‌های چربی را بیش از حد تحریک و منافذ را مسدود می‌کنند. ترشح هورمون‌ها در طی چرخه‌ی قاعدگی (یک هفته قبل از شروع قاعدگی) یا با شروع مصرف داروهای کنترل بارداری یا تغییر آنها افزایش می‌یابد.

گاهی، بر هم خوردن تعادل هورمونی به رژیم غذایی فرد مربوط است. شاید تاکنون درباره‌ی تأثیر رژیم غذایی بر بروز آکنه، چیزهایی شنیده باشید، اما به هرحال مطالعات نشان می‌دهد که رابطه‌ی ضعیفی بین این دو قضیه وجود دارد.

برخی محققان بر این باورند که سلامت دستگاه گوارش بر بروز آکنه تأثیر می‌گذارد. زیرا سبب تغییرات هورمونی می‌شود. به ویژه اگر غذاهای پر کربوهیدرات یا لبنیات با هورمون‌های افزوده مصرف کنید.

در رژیم غذایی خود بازنگری کنید و ببینید که با کاهش مصرف شکر، نان سفید، غذاهای فرآوری شده و لبنیات آکنه‌ی شما از بین می‌رود یا خیر.

متخصص پوست کلینیک صدف نیز با ایجاد و تنظیم یک راهکار مناسب در مبارزه با آکنه‌های سرسخت به شما کمک می‌کند. مثلاً، در حالیکه رژیم‌های سنتی درمان آکنه در رفع جوش مؤثرند، فرمولاسیون خاصی از قرص‌های ضد بارداری و پمادهای موضعی نیز وجود دارند که ممکن است کمک کننده باشند.

درمان جوش روی خط فک و چانه

برای از بین بردن آکنه‌های خط فک و چانه کارهای زیر را انجام دهید:

رژیم غذایی خود را با دقت ارزیابی کنید، شاید لازم باشد میزان مصرف غذاهای فرآوری شده یا لبنیات را کاهش دهید.
برند مواد غذایی مصرفی خود را کنترل کنید تا ببینید که آیا هورمون به محصولاتشان اضافه می‌کنند یا خیر.
برای درمان موضعی آکنه‌های مقاوم، نزد پزشک متخصص پوست بروید.

جوش روی پیشانی و بینی

به دلیل وجود چربی، معمولاً علت جوش‌ صورت در ناحیه‌ی T (یعنی پیشانی، بینی، چانه و ناحیه‌ی اطراف دهان)، وجود چربی و استرس است.

البته، تحقیقات نشان می‌دهند که استرس بالا تأثیری در تولید چربی ندارد، اما آکنه را تشدید می‌کند. همچنین، احتمال بروز آکنه در افرادی که خواب راحتی ندارند بیشتر است. بنابراین، به نظر می‌رسد استرس و خواب ناکافی زمینه‌ی مساعدی را برای بروز آکنه فراهم می‌کنند.

اگر گرفتار چنین مشکلاتی هستید قبل از خواب مدیتیشن انجام دهید و اصول بهداشت خواب را رعایت کنید. گوش دادن به موسیقی یا ورزش کردن (حتی برای یک دقیقه) روش‌های ساده‌ای برای رهایی از استرس هستند.

اگر پوستتان چرب است، شوینده‌های حاوی سالیسیلیک اسید موجود در داروخانه‌ها به کاهش چربی پوست شما کمک می‌کنند. البته، حتماً باید محصولات مناسب نوع پوست خود را بخرید.

درمان‌های دارویی آکنه

برای مبارزه با باکتری، التهاب، چربی اضافی و عوامل دیگر بروز آکنه طیف وسیعی از درمان های موضعی به کار می‌روند. می‌توانید داروهای موضعی را بدون نیاز به نسخه‌ی پزشک بخرید یا اینکه آکنه‌ی خود را با ترکیبات زیر از بین ببرید:

بنزوئیل پروکساید

این ماده با پروپیونی باکتریوم آکنه که نوعی باکتری ایجاد کننده‌ی آکنه است، مبارزه می‌کند.

رتینوئیدهای موضعی

این ترکیبات چربی صورت را کاهش می‌دهد و انسداد منافذ پوست را برطرف می‌کند. ژل آداپالن ۰٫۱ درصد نمونه‌ای از این ترکیب است.

سالیسیلیک اسید

این ترکیب در درجه‌ی اول برای رفع انسداد منافذ به کار می رود. ممکن است پزشک برای آکنه‌های التهابی و شدید، مصرف یک دوره آنتی بیوتیک موضعی یا خوراکی را تجویز کند تا باکتری‌ها از بین بروند و التهاب ناشی از آن کاهش یابد.

ایزوترتینوئین دارویی است که برای درمان آکنه‌ی شدید استفاده می‌شود. دوره‌ی مصرف این دارو بین ۴ تا ۵ ماه است، اگرچه طول دوره‌ی درمان آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

به هرحال، ممکن است ایزوترتینوئین عوارض جانبی جدی داشته باشد. به همین دلیل، با نظر پزشک باید آن را مصرف کنید. ایزوترتینوئین معمولاً از داروهایی است که پزشکان کلینیک صدف برای درمان آکنه تجویز می‌کنند.

گاهی، پزشکان پس از بررسی علت جوش صورت، برای درمان آکنه‌ی هورمونی مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی را تجویز می‌کنند. سازمان غذا و داروی آمریکا چندین مورد از این ترکیبات را تأیید کرده است.

داروهای ضد بارداری هورمون‌هایی را که از طریق تولید سبوم باعث بروز آکنه می‌شوند، کاهش می‌دهند.

پس از ۶ ماه مصرف، قرص ضدبارداری خوراکی ترکیبی ممکن است به اندازه‌ی آنتی بیوتیک خوراکی مؤثر باشد. قرص‌های ضد بارداری که فقط حاوی پروژسترون هستند، ممکن است آکنه را بدتر کند.

اگر این روش‌ها مؤثر نبودند، می‌توانید داروهای آنتی آندروژنی نظیر اسپیرونولاکتون را برای از بین بردن جوش صورت استفاده کنید.

راهکارهای موثر برای پیشگیری از جوش صورت

برای پیشگیری از بروز آکنه، به شستشوی صورت خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. یک یا دو بار در روز صورت خود را به آرامی با شوینده‌ای ملایم و آب ولرم بشویید، به ویژه بعد از ورزش کردن یا تعریق. البته مراقب باشید پوست خود را نسایید.

برای جلوگیری از بروز انواع جوش صورت، هر محصولی که با پوست صورت در تماس است، باید فاقد چربی و غیر کومدون‌زا باشد.

صرفنظر از اینکه علت جوش صورت شما چیست، بهتر است که عادت لمس کردن پیشانی را کنار بگذارید.

به طور متوسط افراد روزانه صدها بار صورت خود را لمس می‌کنند و با این کار چربی‌ها و آلودگی‌ها را به طور مستقیم در منافذ پوست خود پخش می‌کنند. همچنین، قبل از خوابیدن از تمیز بودن ملافه و روبالشی خود مطمئن شوید.

دور نگه داشتن مو از روی صورت و شستن موها پس از مصرف محصولات روغنی ممکن است به کاهش آکنه‌ی اطراف رستنگاه مو کمک کند.

سبک زندگی سالم به همراه ورزش فراوان، تغذیه ی مناسب و استرس کم نیز ممکن است به جلوگیری از بروز جوش صورت کمک کند.

آیا تغذیه می‌تواند در پیشگیری از آکنه موثر باشد؟

غذاهایی با شاخص گلایسمی پایین به از بین بردن آکنه کمک می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد افراد بومی ساکن کشورهایی که از رژیم غذایی حاوی شاخص گلایسمی پایینی استفاده می‌کنند، هیچ گاه به آکنه مبتلا نمی‌شوند.

(شاخص گلایسمی یک رتبه بندی نسبی است که میزان کربوهیدرات غذاها را با توجه به تأثیر آن بر سطح گلوکز خون نشان می‌دهد. شاخص گلایسمی کربوهیدرات‌ها پایین است، به همین دلیل، آهسته‌تر هضم می‌شوند و متابولیسم پایین‌تری دارند. در نتیجه، کربوهیدرات‌ها گلوکز خون را به میزان کمتر و به آهستگی افزایش می‌دهند و ترشح انسولین را کمتر تحریک می‌کنند.)

همچنین ممکن است بین مصرف لبنیات و آکنه نیز ارتباط وجود داشته باشد. این موضوع ممکن است به دلیل هورمون‌های موجود در شیر یا میزان قند آن باشد. این امر به ویژه در شیر بدون چربی رخ می‌دهد.

اینستاگرام کلینیک صدف

کاهش استرس و استراحت کافی به کاهش یا پیشگیری از بروز آکنه کمک می‌کند.

کلینیک صدف یکی از مجهز‌ترین مراکز پوست و موی اصفهان، در محیطی آرام آماده ارائه بهترین خدمات در زمینه کاشت موی طبیعی می‌باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند ، بلوک آ ، طبقه سوم ، کلینیک صدف
تلفن : 32240827 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رفع اسکار سوختگی با چه روشهایی انجام میشود؟رفع اسکار سوختگی با چه روشهایی انجام میشود؟

اسکار سوختگی در صورت و بدن با روشهای مختلفی قابل درمان است که انتخاب هر روش بر اساس عمق اسکار وسعت آن روی پوست و میزان تیرگی آن توسط متخصص پوست صورت می‌ گیرد. در رفع جای سوختگی از روشهایی مانند لایه برداری، تزریق و جراحی اسکار استفاده می‌ شود ولی یکی از بهترین روشها، لیزر سوختگی است. ... ادامه مطلب

سابسیژن چیست و چگونه انجام میشود؟سابسیژن چیست و چگونه انجام میشود؟

سابسیژن یکی از روشهای درمان جای زخم و آکنه است. در این شیوه درمانی، پزشک با استفاده از یک وسیله تیز و برنده، قسمت آسیب دیده را که موجب از بین بردن و آسیب دیدن بافتهای سالم کناری هم میشود را برمیدارد. با انجام این کار، تولید کلاژن در منطقه مورد نظر چندین برابر افزایش یافته و جای زخم به مرور زمان بهبو ... ادامه مطلب

آیا لیفت شقیقه عوارض دارد؟آیا لیفت شقیقه عوارض دارد؟

عارضه هایی که در اثر انجام لیفت شقیه و ابرو رخ می دهند، گاهی بسیار وسیع و ماندگار هستند و ممکن است هرگز از بین نروند. پس از این جراحی، برای کاهش عوارض و بهبودی هرچه سریعتر، نیاز به مراقبتهای بعد از عمل وجود دارد که این مراقبتها باید به توصیه پزشک و به دقت انجام پذیرند ... ادامه مطلب

کلینیک صدف یکی از مجهزترین مراکز تخصصی پوست ، لیزر و پیوند مو در شهر زیبای اصفهان میباشد.
کلینیک صدف در سال 1389 با اخذ مجوز رسمي از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با مديريت و مسئوليت فني خانم دکتر گیتا فقیهی متخصص پوست ومو ،استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاسیس و راه اندازی گردید.
هدف ما استفاده از جديدترين و پيشرفته ترين دستاوردهاي دانش و تکنولوژي در محيطي مدرن و آرام بخش براي ارائه بهترين خدمات در حوزه پوست، مو و زيبايي و مطابق با استانداردهاي FDA و وزارت بهداشت و درمان مي باشد.
اين کلينيک با بهره گيري از همکاران متخصص و مجرب در رشته پوست، مو، زيبايي و ليزر و تناسب اندام خدمات خود را ارائه مي دهد. کلینیک صدف مجهز به کلیه دستگاههای تخصصی در زمینه پوست و مو و جوانسازی که مورد تایید پزشکان متخصص پوست و مو است، میباشد.
انواع خدمات با مناسب ترین تعرفه در محیطی کاملا زیبا، آرام توسط پزشکان مجرب و متخصصین با جدیدترین متد روز دنیا ارائه میگردد.
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین