منو اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند ، بلوک آ ، طبقه سوم ، کلینیک صدف - تلفن : 8 - 32240827 | 32214564
کاشت ابروی طبیعیلیزر کیوسوئیچلیزر فرکشنال
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مو و ریزش مو / تفاوت الگوی ریزش مو در مردان و زنان

تفاوت الگوی ریزش مو در مردان و زنان

ریزش مو از مشکلاتی است که در صد زیادی از مردان و زنان با آن روبرو می‌شوند. علل مختلفی می‌تواند باعث کم پشت شدن و ریزش در موی افراد شود. معمولاً این مسئله در مردان بیشتر به چشم می‌خورد و دلیل آن الگوی طاسی مردانه ارثی و ژنتیک می‌باشد که سبب این مشکل در افراد خواهد شد. ریزش مو در خانم‌ها معمولاً موقتی و خفیف‌تر نسبت به آقایان می‌باشد که همان مقدار نیز آسیب‌های مخرب‌تری را بر روحیه و اعتماد به نفس خانم‌ها پدید می‌آورد.

معمولاً علت ریزش در خانم‌ها به دلیل کمبود ویتامین‌ها، مشکلات هورمونی، مشکلات سلامتی پیچیده می‌باشد. به طور کل علت ریزش در مردان و زنان گوناگون و متفاوت می‌باشد و در این خصوص درمان‌های متفاوتی را نیز به خود اختصاص داده‌اند. ریزش مو در مردان باعث عقب رفتن خط رویش موی آنها و ایجاد لکه‌های طاس می‌شود؛ اما زنان مبتلا به آلوپسی آندروژنیک معمولاً موهایشان کم پشت شده و ریزش مو بیشتر بر حجم موهای آنها تأثیر می‌گذارد. اگرچه ممکن است پوست سر قابل مشاهده باشد؛ اما خط رویش مو معمولاً عقب نمی‌رود. در مردان، ریزش مو معمولاً از بالای شقیقه‌ها شروع می‌شود و درنتیجه‌ی عقب نشینی، خط رویش موها شکل “M” را به خود می‌گیرد. موهای بالای سر، نیز نازک می‌شوند و اغلب تا طاسی پیشرفت می‌کند. در زنان، آلوپسی آندروژنتیک با نازک شدن تدریجی موها در جلوی سر شروع می‌شود و به دنبال آن ریزش مو به کل کف سر گسترش می‌یابد. خط موی زنان به ندرت عقب نشینی می‌کند و زنان به ندرت طاس می‌شوند.

کلینیک صدف یکی از مراکز تخصصی کاشت مو در اصفهان است که با سالها تجربه در این زمینه و بکارگیری روشهای FIT و FUT ، نتایج بسیار درخشانی در کاشت مو، ابرو، ریش و سبیل ارائه نموده است. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌باشید؛ با شماره تلفن 32240827 -031 تماس حاصل فرمایید.

عوامل ریزش مو در زنان

تفاوت الگوی ریزش مو در مردان و زنان

انواع الگوی ریزش موی زنانه

در الگوی ریزش موی زنانه، مرحله رشد مو کند می‌شود. همچنین برای شروع رشد مو زمان بیشتری طول می‌کشد. فولیکول‌های مو کوچک می‌شوند و موهایی که رشد می‌کنند نازک‌تر و نرم‌تر هستند. طبیعی است که زنان هر روز ۵۰ تا ۱۰۰ مو از دست بدهند؛ اما افرادی که الگوی طاسی دارند، می‌توانند بسیاری موی دیگر از دست بدهند. پزشکان الگوی طاسی زنان را به سه دسته تقسیم می‌کنند:

عوامل ریزش مو مردانه

یکی از دلایل الگوی طاسی مردانه، ژنتیک یا داشتن سابقه خانوادگی است. تحقیقات نشان داده است که این بیماری با هورمون‌های جنسی مردانه به نام آندروژن‌‌ها‌ در ارتباط است. آندروژن‌‌ها‌ عملکردهای بسیاری از جمله تنظیم رشد مو دارند. موهای سر، چرخه‌ی رشد دارند. با طاسی‌، این چرخه رشد ضعیف ‌می‌شود و فولیکول مو منقبض ‌می‌شود‌، رشته‌‌ها‌ی کوتاه‌تر و ریزتری را ایجاد ‌می‌کند. سرانجام‌، چرخه رشد مو به پایان ‌می‌رسد و هیچ موی جدیدی در جای خود رشد نمی‌کند.

طاسی ارثی مردانه معمولاً عوارض جانبی ندارد. با این وجود‌، گاهی اوقات طاسی دلایل جدی‌تری دارد‌، مانند برخی از سرطان‌‌ها‌‌، داروها‌، شرایط تیروئید و استروئیدهای آنابولیک. در صورت بروز ریزش مو بعد از مصرف داروهای جدید، به پزشک مراجعه کنید. پزشکان معاینه‌ای را انجام می‌دهند تا برخی از دلایل مانند قارچ پوست سر یا اختلالات تغذیه‌ای را بررسی کنند. بیوپسی پوست و آزمایش خون نیز ممکن است برای تشخیص اختلالات مسئول ریزش مو لازم باشد.

اینستاگرام کلینیک صدف

انواع الگوی ریزش موی مردانه

الگوی نوروود

معروف‌ترین الگوی طاسی در مردان الگوی نوروود است که با توجه به نوع و گستردگی ناحیه طاسی سر به اشکال مختلف تقسیم می‌شود.

  1. الگوی شماره یک: در این الگو دو طرف گوش‌ها و ردیف اول خط مو به سمت عقب، عقب‌نشینی می‌کند. به این ترتیب طاسی ناحیه پیشانی و قسمتی از گیجگاهی را به دنبال دارد. این روند از طاسی بیشتر در مردان زیر ۲۵ سال دیده می‌شود و به نوعی می‌توان گفت وضعیت خط رویش مو در جلوی سر آقایان در دوره بلوغ است.
  2. الگوی شماره دو: در این نوع از ریزش مو، خط رویش مو در ناحیه پیشانی و گیجگاهی به شکل حرف M عقب‌نشینی می‌کنند. البته در اکثر موارد این پس‌رفتگی غیر قرینه می‌باشند. این الگو نیز بیشتر در آقایان جوان و زیر ۳۰ سال دیده می‌شود.
  3. الگوی شماره سه: این الگو بیشتر در آقایان بزرگسال دیده می‌شود. عقب رفتگی مو در این الگو نیز در ناحیه پیشانی و گیجگاهی است. البته برخی از مردان جوان نیز دچار این الگو می‌شوند که با عمل پیوند مو قابل ترمیم می‌باشد.
  4. الگوی شماره چهار: عقب نشینی خط مو در ناحیه پیشانی و گیجگاهی بسیار وسیع‌تر از الگوی شماره سه است. تراکم مو در قسمت تاج سر کاهش پیدا می‌کند به‌گونه‌ای که طاسی فرق سر با این الگو اتفاق می‌افتد.
  5. الگوی شماره پنج: در این نوع ریزش مو، دیده شدن پوست سر در ناحیه تاج بسیار بیشتر از ناحیه پیشانی و گیجگاهی است. در برخی مواقع چندین تار مو به شکل پُل حد فاصل این دو ناحیه قرار می‌گیرند که بسیار باریک و نازک می‌باشند. میزان طاسی این مدل در مقایسه با الگوی شماره چهار در قسمت فرق سر و پیشانی بیشتر است.
  6. الگوی شماره شش: موهایی که به شکل پل در حد فاصل دو ناحیه پیشانی و فرق سر قرار می‌گیرند، در این الگو کاملاً از بین می‌روند و ریزش مو به‌صورت عرضی و طولی گسترش پیدا می‌کند. آقایان بیشتر در سنین بالای ۳۰ سالگی این نوع طاسی را تجربه می‌کنند.
  7. الگوی شماره هفت: در این الگو گستردگی ناحیه طاسی به حداکثرترین میزان خود رسیده است و فرایند طاسی بسیار پیشرفت کرده است.

تفاوت الگوی ریزش مو در زنان و مردان

  1. دلیل این تفاوت در الگوها این است که سطح بالای سرم آروماتاز در زنان می‌تواند خط مو را بر خلاف ریزش مو در پشت خط مو حفظ کند. در ابتدا خط مو در زنان دقیقه بر خلاف خط مو در مردان است. ناحیه‌ی جلوی شقیقه در مردانی که دچار ریزش مو هستند گرد و در مقابل پایین‌تر و مثلثی شکل است.
  2. شکل خط مو در زنان به سمت مرکز سر، با برخی موها که در جهت مخالف بقیه رشد می‌کنند و پیچ می‌خورند متفاوت‌ هستند و به اصطلاح به آن پشته‌ی جانبی می‌گویند که اغلب در هر سمتی از موهای با جهت رشد مخالف در قسمت مرکزی قرار گرفته‌اند.

کلینیک صدف یکی از مراکز تخصصی پوست در اصفهان است. شما می‌توانید برای تشخیص و درمان ضایعات پوستی مانند انواع خال به این مرکز مراجعه نموده و توسط متخصص پوست و مو تحت بررسی و درمان قرار گیرید. جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 8 - 32240827 و 32214564 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند ، بلوک آ ، طبقه سوم ، کلینیک صدف
تلفن : 32240827 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
معرفی لیزر پوستمعرفی لیزر پوست

پوست وسیع‌ترین و نمایان‌ترین قسمت بدن است. پوست وظایف زیادی را از انتقال حس تا محافظت بر عهده داشته و همواره در معرض عوامل محیطی مختلف و همچنین عوامل درونی بدن قرار دارد. هر مشکلی که در هر قسمت از بدن رخ دهد بر روی پوست تاثیر می‌گذارد. سن عامل دیگری است که بر روی پوست تاثیر می‌گذارد. ... ادامه مطلب

دستگاه آر اف فرکشنالدستگاه آر اف فرکشنال

روش آر اف فرکشنال (Fractional RF) یکی از مدرن‌ترین روش‌های جوانسازی پوست است. روشی ایمن و کم‌تهاجمی که می‌تواند بدون دردسرهای عمل جراحی، نتایج بسیار خوبی را به شما هدیه دهد. در این روش از امواج رادیویی ایمنی استفاده می‌شود که به لایه‌ی میانی پوست نفوذ می‌کنند و باعث تحریک کلاژن سازی و دیگر تغییرات د ... ادامه مطلب

علت خارش پوست صورت و بدنعلت خارش پوست صورت و بدن

خارش پوست که به آن پروریت نیز می‌گویند، یک حس آزاردهنده و ناخوشایند است که فرد را به خاراندن پوست وادار می‌کند. علل احتمالی خارش پوست عبارتند از بیماری‌های داخلی و پوستی بیمار ... ادامه مطلب

کلینیک صدف یکی از مجهزترین مراکز تخصصی پوست ، لیزر و پیوند مو در شهر زیبای اصفهان میباشد.
کلینیک صدف در سال 1389 با اخذ مجوز رسمي از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با مديريت و مسئوليت فني خانم دکتر گیتا فقیهی متخصص پوست ومو ،استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاسیس و راه اندازی گردید.
هدف ما استفاده از جديدترين و پيشرفته ترين دستاوردهاي دانش و تکنولوژي در محيطي مدرن و آرام بخش براي ارائه بهترين خدمات در حوزه پوست، مو و زيبايي و مطابق با استانداردهاي FDA و وزارت بهداشت و درمان مي باشد.
اين کلينيک با بهره گيري از همکاران متخصص و مجرب در رشته پوست، مو، زيبايي و ليزر و تناسب اندام خدمات خود را ارائه مي دهد. کلینیک صدف مجهز به کلیه دستگاههای تخصصی در زمینه پوست و مو و جوانسازی که مورد تایید پزشکان متخصص پوست و مو است، میباشد.
انواع خدمات با مناسب ترین تعرفه در محیطی کاملا زیبا، آرام توسط پزشکان مجرب و متخصصین با جدیدترین متد روز دنیا ارائه میگردد.
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین